Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde yetiştirilen  Şebin  cevizinden bu yıl  yüksek  verim elde edildi.

haber7
0

İnce kabuğu ve aromasıyla diğer cevizlerden ayrılan  Şebin  cevizine talep , önceki yıllarda verimin düşük olması nedeniyle karşılanamıyordu. Son 4 yıldır olumsuz hava koşulları nedeniyle 100 tona kadar düşen  rekolte  bu yıl 600 tonu aştı.

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan , AA muhabirine yaptığı açıklamada ,  Şebin  cevizinin kabuk inceliği ve iç kısmın kabuktan ayrılması özelliğiyle diğer cevizlerden farklı olduğunu söyledi. İlçede yaklaşık 50 bin ceviz ağacı bulunduğunu belirten Arslan , bir süre önce başlanılan hasat çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti. "Rakımı yüksek köylerde son hasatlar yapılıyor." diyen Arslan , şöyle devam etti: "Son 4 yıldır kış mevsiminin olumsuz geçmesi nedeniyle  rekolte  çok düşüktü. Geçtiğimiz yıllarda 100-200 ton civarlarında olan  rekolte  bu yıl 600-700 ton civarında. İnşallah ilerleyen yıllarda daha da çoğalacak."

Yüksek rekoltenin üreticiyi sevindirdiğini dile getiren Arslan , "Tabii arz talep meselesi var , üretici bu yıl memnun ama fiyatlar düştü. Fiyat 35-40 liradan 25 liraya kadar geriledi." diye konuştu."PESTİL , KÖME ÜRETEN İŞLETMELER KULLANIYOR" Arslan , cevizin ilçe ekonomisine katkı sağladığını belirterek , "İlçemize ceviz üretiminden 15-20 milyon lira girdi sağlanıyor. Bu da çoğunluğu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =