Etiketler:

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bu yıl 10'uncusu düzenlenen Gazipaşa Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali'nde stantta satışı yapılan ürünler arasında mango meyvesi 30  liradan  alıcı buldu.

haber7
0

Gazipaşa da bu yıl 10 uncusu yapılan Çekirdeksiz Nar ve Tropikal Meyve Festivali nde ilçede üretilen başta nar olmak üzere çok sayıda tropikal meyve üretici ve tüketiciyle buluşturulurken , tanıtımları da yapıldı. Festival alanında kurulan stantta ürettiği mangoları satan İzzet Akyol un Keitt cinsi olan 500 gramlık mangosu 30 liraya alıcı bularak , festivalin en pahalı ürünleri arasında yer aldı.

 

25- 30 LİRA ARASINDA SATILIYOR

İzzet Akyol , "Fuarımızın en gözde meyvesi mango. Gazipaşa da 10 yıldır mazisi olan mango meyvesinin birkaç yıldır hasadını yapıyoruz. Dönüm başı 40 ağaç dikebiliyoruz. Ağaç başı 100 meyve alabiliyoruz. 25- 30 lira arasında satılıyor. Dekardan 50 bin ile 100 bin lira arasında gelir elde edilebilecek alternatif bir tarım ürünü. Elimizde yabaniler de var , aşılıları da var. Yabani meyveleri üretim için kullanıyoruz. Aşılı olanlar ise vatandaşımızın yemesi için" dedi.

 

300 GRAMDAN 1.5 KİLOYA ÇIKABİLİYOR

Üreticilere alternatif tarım ürünü olarak mangoyu tavsiye ettiğini anlatan İzzet Akyol , "Bahçelerinde görmek istiyoruz. Hem kâr ve gelir getirici hem de fazla ilaç istemeyen bir meyve çeşidi. Şu anda ilçemizde 5- 6 çeşit mango türü üretilmektedir. Aşılı mango türleri 300 gramdan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =