Alman Savunma Bakanı'nın  Güvenli   Bölge  teklifini Merkel'in desteklediği belirtilirken , koalisyonun diğer ortağı Dışişleri Bakanı'nın konuyu kısa mesajla öğrendiği ortaya çıktı. Dışişleri Bakanı Maas

haber7
0

Almanya da koalisyon ortağı olan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer , 21 Ekim Pazartesi günü , Alman Haber Ajansı DPA ya yaptığı açıklamada , Suriye nin kuzeyinde "uluslararası kontrol edilen güvenli bölge oluşturulmasını" önerdiklerini belirtti.

DIŞİŞLERİ BAKANI TEKLİFİ KISA MESAJLA ÖĞRENDİ

Fakat Sueddeutsche Zeitung un haberine göre  Almanya  Başbakanı Angela Merkel in de onayladığı bu teklif hükümetteki diğer ortakları çok şaşırttı.

Öyle ki Dışişleri Bakanı Heiko Maas , konuyu kısa mesaj ile öğrendi.

MAAS: SMS DİPLOMASİSİNİ UYGUN BULMUYORUM

22 Ekim Salı günü açıklam ayapan Dışişleri Bakanı Maas , "Partnerlerimizde belirli bir şaşkınlık ve rahatsızlık var. Aramızda mevcut durumda uluslararası güvenli bölge oluşturulmasıyla ilgili görüşme yapılmadı" demişti.

Maas , kendisinin bu öneriye destek verip vermediğine ilişkin soruya "Böyle bir öneri hakkında karar vermek için ayrıntıları bilmek lazım. Ancak ayrıntılar yok. Müttefiklerimizde var olan sorular bizde de mevcut. Bunu Savunma Bakanlığındaki meslektaşıma da ilettim" cevabını verdi.

Önerinin Alman hükümeti içinde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =