Japon İmparatoru Akihito'nun tahttan feragat etmesiyle Krizantem Tahtı'nın  yeni  varisi olan büyük oğlu Naruhito , Tokyo'da 180 ülkeyi temsil eden binlerce misafirin önünde yapılan tarihi bir törenle gö

haber7
0

Ancak İmparatorluk Sarayı nda yapılan törenle zirve yapan tahta çıkış kutlamalarının toplam maliyeti  Japonya  da günün konusu oldu.

Şimdiye kadarki tahta çıkış törenlerinin içinde en pahalısı olan törene Japon halkının bazı kesimlerinin verdiği tepki , daha önce alışılmamış bir durum.

Hükümetin açıkladığı rakamlara göre Nisan ayında Naruhito tahta ilk adımını attığından bu yana yapılan bir dizi törenin toplam maliyeti yaklaşık 16.3 milyar yen (150 milyon dolar) oldu.

Bu tutar , en son  Japonya  da gayrımenkul fiyatlarının tavan yaptığı ve "balon ekonomisi" denen şatafatın hüküm sürdüğü 1990 yılında yapılan tahta çıkış töreninden bile 37 milyon dolar daha fazla.

Nedeni , tören davetini kabul eden misafirlerin sayısındaki büyük artışın getirdiği konaklama ve yeme-içme masraflarındaki artış. Buna göre yaklaşık 2.600 misafir , onurlarına verilen toplam dört devlet yemeği ile ağırlanıyorlar.

Yeni Japon İmparatoru Naruhito da aslında törenlerin masraflarının makul bir bütçe çerçevesinde kalmasında ısrarcıydı. Bugünkü törenden sonra yapılması planlanan konvoy geçişi ve İmparator un halkı selamlaması ise geçen hafta  Japonya  da büyük yıkıma neden olan Hagibis Tayfunu nda ölen 79 kişinin anısına iptal edildi.

Şinzo Abe liderliğindeki hükümet ise uzun zamandır bir yandan tören ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =