Suriye'nin doğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekatı ile birlikte yoğun bir diplomasi trafiğine giren  Türkiye  , istediğini masada aldı. Gerek Amerika'yla gerek Rusya ile mutabakat imzalayan Türkiye'nin diplomatik başa

haber7
0

Barış Pınarı Harekatı ile Suriye nin kuzeyinde yuvalanan terör örgütü YPG yi bölgeden temizlemek isteyen Türkiye , Suriye nin kuzeyinde Güvenli Bölge için ABD den sonra Rusya ile de mutabakata vardı. Türkiye , bu anlaşmalar sonrasında 14 günde ABD , Rusya , İran ve Suriye rejimine güvenli bölge tezini kabul ettirerek Suriye sınırında 400 kilometrelik güvenli bölgeye sahip oldu. Türkiye nin Amerika ve Rusya yla başarılı bir diplomasi trafiği yürütmesi dünyada yankı uyandırdı. Türkiye nin masada kazandığı Barış Pınarı Harekatı ,  sosyal  medyada #Turkeywon etiketiyle gündem oldu.

MASADA DA SAHADA DA KAZANAN: TÜRKİYE

Türkiye nin Suriye nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridoruna müdahalesinde son aşama da Barış Pınarı Harekatı ve sonrasında yapılan görüşmelerle gerçekleşti. 9 Ekim 2019 da başlayan harekat sonrasında önce ABD ardından Rusya ile yapılan görüşmelerde , terör örgütü YPG/PKK nın güvenli bölge dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

Sosyal medyada , dünya #Turkeywon etiketiyle Türkiye nin başarısını konuşuyor. "Sahada da masada da kazanan Türkiye oldu" yorumlarının yapıldığı  sosyal  medyada , Türkiye Trend Topic oldu.  sosyal  medya kullanıcıları Türkiye nin başarısını "Destan" olarak gördü.

AMERİKA VE ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =