Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında imzalanan mutabakat ,  Batı   basınında  da geniş yer buldu. Konuyla ilgili yayınlanan analizlerde , "En  büyük   kaybeden  ABD" yorumu y

haber7
0

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında imzalanan Suriye  mutabakatı  ,  Batı  medyasında da kendisine geniş yer buldu.

Amerikan yayın kuruluşu CNN , Putin ve Erdoğan Suriye konusunda anlaşma yaptı.  ABD  en büyük kaybeden” başlıklı bir analiz yayınladı.

CNN , iki liderin ana fikri belirtilmemiş 10 maddelik bir bildiri açıkladığını belirterek , bu fikri ise şöyle özetledi: "Amerikalıların Suriye’nin geleceğini şekillendirmede bir yeri yoktur."

"Putin ve Erdoğan’ın bölgede jeopolitik olarak siyasi ağırlığı olan iki lider olarak ortaya çıktığını" belirten CNN , Moskova ve Ankara’nın Suriye’de farklı pozisyonlar benimsemelerine karşın , uluslararası sınırların yeniden çizilmesini gerektirmeyen bir sonucu desteklediklerine dikkat çekti.

Amerikan yayın kuruluşu bunun iki ülkenin de karşı karşıya kaldığı ayrılıkçı hareketlerin cesaretini kırdığını vurguladı.

CNN’in haberinde , iki ülke arasında varılan anlaşmada Putin için bir artısının daha olduğu belirtildi. Buna göre; Moskova Yönetimi , Ankara’nın Şam’da rejimle doğrudan müzakere etmesi yolundaki gerekliliği ortaya koydu.

Jeopolitik açıdan en büyük kaybedenin Washington Yönetimi olduğu değerlendirmesinde bulunan CNN ,  ABD  güçlerinin bölgeden çekilmesinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =