ABD  Başkanı Trump'ın kendisine yönelik yürütülen azil soruşturmasını "linç" olarak yorumlaması , ülkede "ırkçılık" tartışmalarına yol açtı. Siyahi isimler ve Demokratlar ,

haber7
0

ABD Başkanı  Donald Trump  ın kendisine yönelik yürütülen azil soruşturmasını "linç" olarak yorumlaması , ülkede "ırkçılık" tartışmalarına yol açtı. 

Trump ın , azil soruşturmasını eleştirdiği bir Twitter mesajında "linç" kelimesini kullanmasını eleştiren siyahiler ve Demokratlar , bu kelimenin ,  ABD  de bir dönem Afrika kökenli Amerikalıların büyük gruplarca ırkçı motivasyonla linç edilerek öldürülmesi üzerine doğduğunu anımsatarak ,  Trump  ın böyle bir tabiri kendisi için kullanmasının uygun olmadığını savunuyor. 

Donald  Trump  , sabah saatlerinde paylaştığı mesajında , "Eğer bir gün Demokratlardan bir başkan çıkar ve Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisinde çok az farkla bile olsa çoğunluğu yakalarsa , Cumhuriyetçiler hiçbir kanuni prosedür , adalet ya da kanuni haklar olmadan başkanı azledebilir. Tüm Cumhuriyetçiler bir linçe şahit olduklarını unutmasınlar. Ama (seçimleri) biz kazanacağız." değerlendirmesinde bulundu. 

DEMOKRATLAR TEPKİLİ , CUMHURİYETÇİLER  Trump  A HAK VERİYOR 

Mesajın ardından siyahi siyasetçiler ve Demokrat Partiden bazı isimler , bu kelimenin kullanılmasının "ABD nin karanlık dönemlerini anımsattığı ve ırkçı içeriği olduğu" gerekçesiyle tepki gösterdi. 

Temsilciler Meclisindeki siyahi Demokrat vekiller ise  Trump  ın bu sözlerini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =