Bolivya'da devlet başkanını belirlemek için yapılan seçimlere  hile  karıştığı iddiası üzerinde halk sokağa indi. Peru ile başlayan , Ekvador’la devam edip Şili’de patlak veren  Güney  Amerika’daki pr

haber7
0

Pazar günü yapılan seçimlere  hile  karıştığı iddiası üzerine halk Yüksek  seçim  Mahkemesi önünde toplanmaya başladı.  Bolivya  polisi mahkeme etrafında toplananları göz yaşartıcı gaz ile dağıtmaya çalışınca olaylar bir anda büyüdü.

Muhalefet partisi  Comunidad Ciudadana  taraftarları ile Devlet Başkanı  Evo Morales  in MAS hareketi yandaşları arasında gerginlikler yaşanmaya başlandı. Protestolar başkent La Paz’ın dışında ülkenin diğer büyük şehirleri  Cochabamba  ve  Santa Cruz  a da sıçradı.  Bolivya   polis  Generali Vladimir Caldern , sosyal medyadan yapılan sivil direniş çağrıları üzerine ülkedeki kamu düzenini değiştirmek için yapılacak bir harekete karşı hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Yerel  seçim  organının web sitesine göre  seçim  tutanaklarının yüzde 95 inin incelemesinden sonra Devlet Başkanı Morales (MAS) oyların yüzde 46 sını alırken muhalif Carlos Mesa nın yüzde 37 oyda kaldığı açıklanmıştı. Ancak  Bolivya  nın en az iki bölgesinde  seçim  sayımı , muhalefet protestocularının seçime  hile  karıştırıldığını iddia ederek oy kullanma materyallerinin depolandığı bölgelere saldırmak istemeleri üzerine askıya alındı.  La Paz   seçim  Mahkemesi Başkanı Juan Pablo Trrez de bu nedenle sayıma ara verildiğini duyurdu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =