Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın  ,  Barış Pınarı Harekatı  mutabakatına ilişkin "Tüm  YPG  teröristlerinin  bölgeden  ayrıldığından emin olursak o zaman harekatı durdururuz" dedi.

haber7
0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın  ,  Barış Pınarı Harekatı  nın , YPG/PKK nın bölgeden tamamen çekildiğinden emin olunması halinde durdurulacağını belirterek , Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle ile yaptığı söyleşide ,  Barış Pınarı Harekatı  na 120 saat ara verilerek terör örgütü YPG/PKK nın güvenli bölgeden çekilmesi amacıyla sağlanan mutabakata rağmen ihlallerin yaşandığını söyledi.

İbrahim  Kalın  , mutabakatın ilk aşamasının  Barış Pınarı Harekatı  na ara verilmesi , ikinci aşamanın terör örgütü YPG/PKK nın güvenli bölgeden tamamen çekilmesi olduğunu söyledi.

Bu sabah itibarıyla YPG/PKK nın mutabakatı , keskin nişancı ateşi , roket saldırısı , Türk askerlerini ve diğer grupları hedef alan saldırılar dahil olmak üzere yaklaşık 20 kez ihlal ettiğini belirten  Kalın  , bu ihlaller nedeniyle bir Türk askerinin şehit olduğunu kaydetti.

YPG/PKK nın dün güvenli bölgeden çekilmesine izin verildiğini , YPG/PKK unsurlarının 86 araç ve ambulansla bölgeden taşındıklarını ve bu sırada hiçbir olayın yaşanmadığını belirten  Kalın  , yarın akşama kadar YPG/PKK nın bölgeden tamamen ayrılmış olmasının ve mutabakat uyarınca harekatın durdurulmasının ümit edildiğini ifade etti.

120 saatlik aranın uzatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığına vurgulayan  Kalın  ,  Barış Pınarı Harekatı  nın , YPG/PKK ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =