Motorine zam geldi
Etiketler:

Motorinin litre fiyatına 9 kuruş  zam  yapıldı.  zam  , pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 7 kuruş olarak yansıyacak , kalan 2 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak.

haber7
0

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası ndan (EPGİS) alınan bilgiye göre , motorin fiyatlarında yaşanan artışın ardından , zammın vergi ayarlamasıyla karşılandığı "eşel mobil sistemi" devreye alındı.

 

 

Buna göre , motorin fiyatlarındaki 9 kuruşluk artışın 7 kuruşu pompaya yansıtılırken , kalan 2 kuruşluk artış vergiden karşılanacak.

Ankara da ortalama 6 ,44 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6 ,51 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul da 6 ,38 liradan 6 ,45 liraya , İzmir de 6 ,47 liradan 6 ,54 liraya yükselecek.

 

 

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar , rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan eşel mobil sistemiyle , petrol fiyatları , döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler , ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye  zam  olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

.yedigundem-title { font-size:20px !important;border-top: solid 1px rgba display: block; padding-top: 20px; margin-bottom: 12px; ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =