Tiyatro sanatçısı , şair ve yazar  Hasan   Nail   Canat  , Eyüpsultan'daki  kabri   başında  anıldı.

haber7
0

Vefatının 15 inci yılında  kabri   başında  bir araya gelen sevenleri ,  Canat  için Kur an-ı Kerim okudu , dua etti.

Anma programında konuşan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı  Mahmut Bıyıklı  ,  Canat  ın tiyatro mücadelesini verirken hep yokluk ve yoksulluklarla karşılaştığını söyledi.

Bıyıklı ,  Canat  ın sadece tiyatroda değil , sinema oyunculuğu ve yazarlıkta da öncü bir şahsiyet olduğunu belirterek , "Hasan  Nail   Canat  , bizim medeniyetimizin , kültürümüzün kahramanlarından biri. Onu anmaya ve anlamaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Gençlere  Canat  ın eserlerini okumalarını tavsiye eden Bıyıklı , "Bu topraklarda yeni  Hasan   Nail   Canat  ların yetişmesi için bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu topraklar bereketli topraklar , inşallah yeni öncüler yetişecek." değerlendirmesinde bulundu.

- "Onu hep hak davanın kahraman oyuncusu olarak gördük"

Hasan  Nail   Canat  ı , kendine has mütevazı duruşu , babacan tavırları , tebessümü , tatlı bir mizah ve zeka ışıltısıyla parlayan keskin bakışlarıyla tanıdıklarını dile getiren Bıyıklı , "Onu tiyatro sahnelerinde , radyo mikrofonlarında , sinema filmlerinde hep hak davanın kahraman oyuncusu olarak gördük. Kendisini , bir tek nefesini boşa harcamamış adam olarak bildik ve sevdik." dedi.

Ömrünü tiyatroya vakfeden  Canat  ın , davasını , tiyatro cephesini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =