Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov  , Rusya'nın  Suriye  topraklarından Türkiye ve diğer ülkelere karşı tehdit gelmemesi için adımlar atılmasından yana olduğunu söyledi.

haber7
0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey  Lavrov  , Bulgaristanlı mevkidaşı  Ekaterina Zaharieva  ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısında gazetecilerin Suriye’nin kuzeyindeki durum ile ilgili sorularını cevapladı.

Rusya nın  Suriye  topraklarından  Türkiye  ve diğer ülkelere karşı tehdit gelmemesi için adımlar atılmasından yana olduğunu belirten Lavrov , "Bizim pozisyonumuz ,  Suriye  topraklarından  Türkiye  ve diğer ülkelere karşı tehdit gelmemesi ve  Suriye  topraklarında yasa dışı silahlı örgütlerin bulunmaması için tüm Kürt yapılanmalarının  Suriye  anayasasında ve yasalarında yer alması gerekir. Kürtler ile  Şam  arasında diyaloğun sağlanması gerekiyor. Bu diyaloğu teşvik etmeye hazırız. İki taraf da  Rusya  nın bu konuda yardımcı olmasına ilgi gösterdi" dedi.

Lavrov ayrıca , "Elbette  Türkiye  ile  Suriye  yönetimi arasında da diyaloğun sağlanması gerekiyor. Burada da yardımcı rol oynamaya , doğrudan temasları teşvik etmeye hazırız" şeklinde konuştu.

"ADANA MUTABAKATI DEĞİŞTİRİLİRSE DESTEKLERİZ"

Türkiye ile  Suriye  arasındaki  Adana   Mutabakatı  nda değişiklik yapılması hususunu destekleyeceklerini dile getiren  Lavrov  şunları dile getirdi: "Elbette  Ankara  ile  Şam  arasındaki diyaloğun 1998 yılındaki  Adana   Mutabakatı  na dayanması gerekiyor. Bu , kısa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =