Aksaray’da bir firma  Ortadoğu  ülkelerine yıllık yaklaşık 50 bin ton olmak üzere 75 milyon liralık  yonca  ihracatı yapıyor. Hem kendi tarlasından hem de çiftçinin ürettiği yoncaların ihracatını gerçekle

haber7
0

Yenikent beldesinde faaliyet gösteren bir firma , bin 500 dönümlük arazide yonca yetiştirip , 2 yıl önce ihraç etmeye başladı. Talebin artması üzerine bölgedeki çiftçilerden de  yonca  toplayıp , makinelerle balya haline getiren firma , başta Dubai , Katar olmak üzere  Ortadoğu  ülkelerine ihracat yapıyor. Firmanın ihracat sorumlusu Ahmet Mercanoğlu , yıllık yaklaşık 50 bin ton  yonca  ihraç ettiklerini belirtti. Mercanoğlu , şunları söyledi:

"Çiftçilerden balya makinesi olan vatandaşlar bu işi , iç piyasa için yapıyordu. Son 2 yıldır ise yurt dışından yoğun talep olduğu için ihraç ediyoruz. 1500 dönüm kendi arazimiz var. Bunun dışında diğer üreticilerden de  yonca  toplayıp , Dubai , Katar , Ürdün , Kuveyt , Bahreyn ve Somaliye gönderiliyoruz. Yılda yaklaşık 50 bin ton ihraç yapıyoruz ve yaklaşık 400 ailenin geçim kaynağı oldu. Şu an İspanya’dan da talep var. Önümüzdeki yıllarda ihracatın 60- 70 bin tona ulaşmasını hedefliyoruz."

Mercanoğlu , yoncanın  Ortadoğu  ülkelerini ihraç edilmesinin nedenin de o ülkelere  yonca  ihracatında bir boşluk oluştuğunu ve bu boşluğu da Türkiye’nin doldurduğunu kaydetti.

Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav da kentte 216 bin dekarlık alanda yıllık 1 milyon 400 bin ton  yonca  üretildiğini belirtti. Artık  yonca  ihraç eden bir il olduklarını ifade eden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 9 =