Karabük'ün  Safranbolu  ilçesinde Safran Festivali etkinlikleri kapsamında safran hasadı yapıldı.  Vatandaşlar  safran hasadına  akın  ederken , safranlı yiyecekler ikram edildi.

haber7
0

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı’nca bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Safran Festivalinin 2’nci gününde Yukarı Çiftlik köyünde İsmail Yılmazın 30 dönüm tarlasında safran hasadı yapıldı.

Ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilen ve kilosu 30 bin TL olan farklı özellikleriyle gıda , tıp ve giyim sektörlerinde kullanılabilen safranın hasadına  Vatandaşlar  yoğun ilgi gösterdi. 

Görevliler , safran bitkisinin üzerine basılmaması için vatandaşları  Sık  sık uyarmak zorunda kaldı.  Vatandaşlar  bol bol hatıra fotoğrafı çekildi. Hasat etkinliğine katılanlara safranlı çay , safranlı lokum ve yiyecekler ikram edildi. Etkinlik kapsamında kaynatılan safranlı lokum kazanına kavanozlardaki safran boşaltıldı.  

Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık , bu yıl 20 kilogram safran elde etmeyi hedeflediklerini belirterek , "Safranda ekolojik durumla hasat doğru orantılı. Belki biraz geç de olsa yağış aldık , almaya da devam ediyoruz. 

Tabii bu yağışların çok uzun vadeli olmasını arzu etmiyoruz. Şayet güneşli gün sayımız ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =