İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası , bugün AB ile varılan yeni  Brexit  anlaşmasını oylayacak.

haber7
0

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ın Avrupa Birliği ile yaptığı Brexit antlaşması , bugün oylama için  Parlamento  ya sunulacak. Johnson’ın hem ülkesi  İngiltere  hem de Avrupa Birliği adına iyi olarak nitelendirdği ve Avrupalı liderlerin de desteklediği yeni  Brexit  anlaşması , bugün İngiliz parlamenterlerin onayına sunulacak.

Avam Kamarası , Arjantin’in Falkland Adaları’nı işgal etmesi nedeniyle en son 1982 yılında bir cumartesi günü toplanmıştı.

Brüksel in onay verdiği anlaşmaya hem Avrupa Parlamentosu ndan hem de  İngiltere  deki  Parlamento  dan da onay alması gerekiyor. Eski Başbakan Theresa May , AB den çıkış şartları üzerine Brüksel le anlaşmaya varmış ancak  Anlaşma   İngiltere  Parlamentosu ndan onay alamamıştı.

Başbakan  Boris Johnson  , siyasetçilerin yeni anlaşmaya onay vereceği konusunda güveninin tam olduğunu söylemişti.

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise anlaşmanın reddedilmesini gerektiğini söyleyerek "Görünen o ki Başbakan , ezici bir çoğunluk tarafından reddedilen Theresa May in vardığı anlaşmadan daha kötü bir  Anlaşma  sağlamış" demişti.

Parlamento daki diğer muhalefet partilerinin de anlaşmaya destek vermeyecekleri biliniyor.  İngiltere  Parlamentosu daha önce  Brexit  anlaşmasını üç kez reddetmişti.

Yedi Gündem Abone ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =