Endonezya  ve Etiyopya’da  Boeing  737 Max 8 uçakların düşmesi sonucu 346 kişi hayatını kaybetti.  Boeing  test pilotları arasında yapılan 2016'daki SMS mesajlaşmalarında , 737 Max uçaklarının kontrolünü zorla

haber7
0

Boeing test pilotları arasında  2016 yılına ait SMS yazışmalarında ,  Endonezya  ve Etiyopya’daki kazalarda 346 kişinin ölümüne neden olan 737 Max uçaklarının kontrolünü zorlaştıran otomatik sistemdeki ana problemin bilindiği ortaya çıktı.

Federal Havacılık Bürosu’na (FAA) yeni sunulan belgelerde ,  Boeing  Max 737 uçaklarına ait problemin 2016’da test pilotları tarafından dile getirildiği öne sürüldü.

Boeing eski şef teknik pilotu Mark Forkner’in ilk kazadan aylar önce yaptığı simülasyon uçuşu sonrası meslektaşına yazdığı mesajda , "Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi" (MCAS) olarak bilinen uçuş kontrol sisteminden şikayetçi olduğu kaydedildi.

Kazalardan sonraki soruşturmanın ana konusu olan söz konusu sistem hakkında pilotun , “Simülasyonda dizginlenemiyor , sonunda kontrol ettim ama çok kötü uçtum , korkunçtu.” şeklinde ifadeler kullandığı belirtildi.

Meslektaşı diğer pilotun sistemin yenilenmesi gerektiği cevabına da Forkner’in , “Öyle ki esasen düzenleyicilere de yalan söyledim.” şeklinde karşılık verdiği aktarıldı. 

FAA’dan koni ile ilgili yapılan açıklamada , Boeing’in söz konusu yazışmaları öğrenir öğrenmez acilen dikkatlerine getirmemesinden duydukları hayal kırıklığı dile getirilerek , gerekli işlemler için yeni belgeleri inceledikleri kaydedildi.

Boeing ise ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =