Yerli motor ve  kamyon  üretmek amacıyla 1979 yılında temeli atılan ve ilk üretimini 1982'de gerçekleştiren  Ford   Otosan   Eskişehir  Fabrikası , aradan geçen 37 yılda 220 binden fazla  kamyon  ve çekici ile 895 binden f

haber7
0

Ford un küresel bazda  kamyon  üretim merkezinden olan İnönü ilçesindeki Eskişehir Fabrikası nın resmi açılışı 1986 yılında yapıldı.

 

 

Halen bin 500 kişiyi aşan istihdama sahip , araç , dizel motor ve güç aktarma üretim çeşitliliğini tek çatı altında toplayan  Ford   Otosan   Eskişehir  Fabrikası , 88 bin metrekare kapalı ve 1 ,1 milyon metrekare açık alanda faaliyet gösteriyor.

Ford Trucks  kamyon  , motor ve motor sistemleri imal edilen fabrika ,  kamyon  üretim kapasitesini 2014 yılında yapılan yatırımlarla yılda 15 bin adede yükselti. 

 

 

Ford Trucks kamyonlar ve Transit için 80 bin motor ve Transit için 140 bin arka aks üretim kapasitesine sahip  Eskişehir  Fabrikası , 37 senede 220 bini aşkın  kamyon  ve çekici ile 895 binden fazla motor üretti.

Fabrikada , 100 milyon doları aşan yatırımla hayata geçirilen , Euro 6 emisyon standartlarına uygun ve fikri mülkiyet hakları tamamen  Ford   Otosan  a ait Ecotorq motorları da imal ediyor.  Ford   Otosan   Eskişehir  Fabrikası nda Ar-Ge  merkezi  , Motor Test  merkezi  , Test Pisti ve Prototip Atölyesi ile üç şanzıman test odası da bulunuyor.

Ayrıca 2018 de 49 ,5 milyon avroluk yatırımla Türkiye nin ilk yerli ağır ticari şanzımanının yapımı için çalışmalara başlayan fabrika , 2021 den itibaren  Eskişehir  de üreteceği kamyonlarda bu şanzımanı kullanmayı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =