Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama  merkezi  (ATASAM) bünyesinde hizmet verecek olan ve 7 yıl önce Erzurum'daki 3170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri'nde yapımına başlanan Doğu Anadolu Gözleme

haber7
0

Üniversiteden yapılan açıklamada , Türkiye nin 2023 vizyon projelerinden olmasının yanı sıra Avrupa nın ikinci , Türkiye nin ise en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobuna sahip olacak  DAG  ın hizmete girmesi için yürütülen çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği belirtildi.

Üniversite heyetinin  DAG  da kullanılacak teleskobun son testlerinin yapıldığını İtalya nın Lecco kentine gittiği aktarılan açıklamada , teleskobun testlerinin başarılı geçtiği ve 26 Ekim de tamamlanacağı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ,  DAG  ın bilim dünyası açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

DAG ile ileride yapılacak birçok projenin  şimdiden  hazır olduğunu vurgulayan Çomaklı , şu bilgileri paylaştı:

"Üniversite heyeti , test ve çalışmaları yerinde görmek için İtalya ya gitti ve bizlere sürekli bilgi paylaşımında bulundu.  DAG  üniversite sınırlarının çok ötesinde bir projedir. Kurulacak ulusal ve uluslararası ortaklıklarla çalışma alanımızı genişleteceğiz.  DAG   şimdiden   cazibe   merkezi   haline  geldi. Şu an birçok kurum ve kuruluş ortak çalışmalar yapmak üzere kapımızı çalıyor. Testlerin ardından en kısa zamanda teleskobumuzu da gözlemevine monte ederek ilk ışığı alacağız." 

ATASAM Müdürü ve  DAG  Proje Yürütücüsü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =