İzmir'in Seferihisar ilçesinde  karaya  vuran 3 metrelik köpek balığı vatandaşlarda şaşkınlık yarattı. Belediye ekipleri sahile giderek köpek balığını kaldırdı.

haber7
0

Önceki gün sabah saatlerinde , Ürkmez Mahallesi ndeki halk plajına yaklaşık 900 kilo ağırlığında olduğu söylenen Boz  Camgöz  türü olduğu tahmin edilen 3 metre uzunluğunda köpek balığı vurdu. Sahilde yürüyüş yapan vatandaşlar , köpek balığını görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Durumun bildirilmesi üzerine Seferihisar Belediyesi ne ait ekipler , söz konusu sahile gelerek köpek balığını kaldırdı. Köpek balığının ölüm nedeni araştırılırken , ekipler iş makinesi ile köpek balığını sahilden alarak belediyeye ait hayvan mezarlığına götürdü.

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araş. Gör. Dr. Sencer Akalın yakalanan köpek balığı hakkında açıklamalarda bulundu. Akalın , “Türün bilimsel ismi Hexanchus griseus , (Boz camgöz) olarak bilinmektedir. Okyanus ve denizlerde kozmopolit olarak dağılım gösteren tür , ülkemiz denizlerinde Marmara , Ege ve Akdeniz’de dağılım göstermekte olup , Karadeniz’de de nadir olarak rastlanılmaktadır. Deniz tabanına yakın yaşayan bir köpek balığıdır ve genelde 100 ile 2000 m derinliklerde yaşar. Nadiren deniz yüzeyinde de gözlenmektedir. Bu tür denizlerimizdeki tek 6 solungaç açıklığına sahip köpek balığıdır ve 4 ile 5 metre boya ulaşabilmektedir. Türün besinini kemikli balık türleri , diğer küçük köpek balıkları ve kafadan bacaklılar oluşturmaktadır ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =