ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Hubble Uzay Teleskobu , Güneş Sistemi dışından gelen "2I/Borisov" kuyruklu yıldızını görüntüledi.

haber7
0

NASA dan yapılan açıklamada , Hubble Teleskobu nun , Güneş Sistemi nden girdiği tespit edilen ikinci yıldızlar arası ziyaretçi 2I/Borisov kuyruklu yıldızını kayda aldığı bildirildi.

NASA , kuyruklu yıldızın 12 Ekim de kayda geçirilen 7 saatlik görüntüsünün hızlandırılmış halini internet sitesinde yayımladı. Görüntüde , kuyruklu yıldızın çekirdeğinin çevresinde yoğun bir toz bulutu olduğu ve mavi bir gaz tabakasıyla çevrelendiği görülüyor.

NASA uzmanları , bunun bugüne dek bir kuyruklu yıldızın kayda geçirilen en  net  görüntüsü olduğunu vurguladı.

Saatte yaklaşık 177 bin kilometre hızla hareket eden kuyruklu yıldızın 7 Aralık ta Güneş e yakın geçiş yapacağı , ardından hiperbolik bir eksende Güneş yörüngesini keserek 2020 ortalarında Güneş Sistemi nden çıkacağı öngörülüyor.

Kırımlı amatör gökbilimci ve teleskop imalatçısı Gennady Borisov tarafından 30 Ağustos ta keşfedilen kuyruklu yıldız , bugüne dek Güneş Sistemi nden geçtiği tespit edilen ikinci kuyruklu yıldız oldu.

Daha önce 2017 yılında keşfedilen Oumuamua kuyruklu yıldızı Güneş i yaklaşık 38 milyon kilometre teğet geçtikten sonra Güneş Sistemi nden ayrılmıştı.

Yedi Gündem Abone Ol

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =