Keşmir'de çatışma çıktı! Direnişçiler hayatını kaybetti

Hindistan'ın Cammu  Keşmir  bölgesinde güvenlik güçleri ile  Direnişçiler  arasında çıkan çatışmada 3 direnişçi öldü.

haber7
0

Ülke basınında yer alan habere göre , yetkililer Anantnag ın Pazalpora bölgesinde güvenlik güçleriyle direnişçiler arasında çatışma çıktığını belirtti.

 

 

Çıkan çatışmada üç direnişçinin öldüğünü bildiren yetkililer , güvenlik güçlerinin bölgeyi kordon altına aldığını kaydetti.

CAMMU KEŞMİR İN ÖZEL STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI

 

 

Hindistan , anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu  Keşmir  e ayrıcalık tanıyan 370 inci maddesini 5 Ağustos ta iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış , Cammu  Keşmir  i merkeze bağlı "Birlik Toprağı" statüsünde iki bölgeye ayırmıştı. 

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri , Cammu  Keşmir  de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış , bölgedeki tüm yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

İngiltere den bağımsızlığın kazanıldığı 1947 den bu yana Cammu  Keşmir  , kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü , yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =