ABD Dışişleri Bakanlığından yeni Barış Pınarı Harekatı açıklaması

 ABD   Dışişleri  Bakanlığı'ndan Türkiye'nin yürüttüğü  Barış   Pınarı  Harekatı'na ilişkin  yeni  açıklama geldi. Bakanlık yetkilisi , "durdurulması" için diplomatik çabalara hı

haber7
0

ABD  Dışişleri  Bakanlığı yetkilisi , Türkiye nin , Suriye nin kuzeyinde yürüttüğü  Barış   Pınarı   Harekatı  nın "durdurulması" için diplomatik çabalara hız verdiklerini açıkladı.

Bakanlıkta düzenlenen brifingde konuşan üst düzey bir bakanlık yetkilisi , Suriye deki son duruma ve Türkiye nin yürüttüğü operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yetkili , Türkiye nin , Suriye nin kuzeyinde yürüttüğü  Barış   Pınarı   Harekatı  nın "durdurulması" için diplomatik çabalara hız verdiklerini bildirdi. Üst düzey bakanlık yetkilisi , sürece ilişkin "ateşkes" ifadesini kullanarak , "Ateşkesin sağlanması için diplomatik çabalarımızı artırıyoruz." görüşünü dile getirdi.

Bakanlık yetkilisi ayrıca , Suriye nin kuzeydoğusundaki Amerikan askerlerinin çekilmesine karşın bu bölgedeki hava kontrolünün halen  ABD  hava kuvvetlerinde olduğunu kaydetti.

Yetkili , Suriye nin kuzeyindeki durumu "kriz" şeklinde tanımlayarak , krizin çözülmemesi durumunda Türkiye ye yaptırımların artırılabileceği uyarısında bulundu , ancak bu konuda detaya girmeyeceğini belirtti.

Aynı yetkili ,  ABD  askerlerinin Münbiç ten tamamen çekildiğini ve bu bölgede herhangi bir Amerikan askerinin kalmadığını aktardı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence , Beyaz Saray ın bahçesinde , dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada , Türkiye nin operasyonu ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 8 =