Imran Khan Riyad'a gidiyor! Ara bulucu olacak

 Pakistan  Başbakanı İmran Han , Suudi Arabistan-İran  Ara  buluculuğu için bugün Riyad'a gidecek.

haber7
0

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre , Han , bölgesel barış girişimleri ve  İran  la yükselen gerilimin düşürülmesi çalışmaları kapsamında  Suudi Arabistan  ın başkenti  Riyad  a hareket edecek.

 

 

İki gün önce  İran  da  Suudi Arabistan  la yaşanan gerginliğin azaltılmasına yönelik temaslarda bulunan Han ,  Riyad  a giderek diyalog kurulması için görüşmelerde bulunacak. 

HAN ,  İran  DA TEMASLARDA BULUNMUŞTU

 

 

İran da yaptığı görüşmelerde , iki ülke arasındaki gerginliğin diyalogla çözülebileceğini belirten Han , "Pakistan , geçmişte de iki ülke arasında diyalog kurmak için çalışmıştı. Bugün de bunu sağlamak için çalışıyoruz." ifadelerini kullanmıştı. 

Han ,  İran  Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani  yle yaptığı basın toplantısında ise  Pakistan  ın bölgede bir savaş istemediğini vurgulayarak , şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

"İki ülke arasında savaş olmamalıdır çünkü bu iki ülke arasındaki ihtilaflar , bölgeye de etki etmekte ve yoksulluğun artmasına neden olmaktadır.  Pakistan  ve gelişmekte olan ülkeler ,  İran  ve  Suudi Arabistan  arasında hiçbir savaşın meydana gelmemesi gerektiği görüşünde çünkü savaş , üçüncü ülkelerin menfaatine olacaktır." 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =