Avrupa'nın ambargoları TSK'yı etkilemez: Alternatifler hazır

Türkiye'nin terör örgütünü Suriye'nin kuzeyinden temizlemek için başlattığı Barış Pınarı Harekatından  Avrupa  ülkeleri rahatsız oldu. Bazı ülkeler , operasyonu durdurma ümidiyle Tü

haber7
0

Konuyla ilgili konuşan  savunma sanayi  kaynakları , "Barış Pınarı Harekatı nda kullanılan mühimmatların yüzde 90 ı yerli ancak biz buradan alt sistemleri ithal ediyoruz. Bunları vermemeleri bize belli oranda sıkıntı oluşturur ancak Türk savunma sanayisi bunu kısa sürede halledebilecek kabiliyete sahip. Bir sıkıntıya düşüldüğünde alternatiflere bakabilir" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

ürk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu nun başlattığı Barış Pınarı Harekatı , Avrupa ülkelerini rahatsız etti. Harekatın başlamasından sonra ilk olarak Finlandiya ile başlayan silah ambargosu kararı Fransa ve Almanya ya kadar uzadı.

Bu gelişmeler , "Ambargolar Türk savunma sanayisinin mevcut kapasitesini nasıl etkiler?" sorusunu da beraberinde getirdi.

 

 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan  savunma sanayi  kaynakları , 15 Temmuz darbe girişimi sonrası  Avrupa  ülkelerinin halihazırda örtülü bir  ambargo  uygulandığının altını çiziyor.

Yaptırım kararlarının uzun vadede sorunlara yol açmayacağını vurgulayan kaynaklar , "Barış Pınarı Harekatı nda kullanılan mühimmatların yüzde 90 ı yerli ancak biz buradan alt sistemleri ithal ediyoruz. Bunları vermemeleri bize belli oranda sıkıntı oluşturur ancak bunu Türk savunma sanayisi bunu kısa sürede halledebilecek kapasiteye sahip. Bir sıkıntıya düşüldüğünde ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =