Camiye saldırı düzenlemişlerdi! OHAL ilan edildi

Burkina Faso'da 16 kişinin hayatını kaybettiği cuma günkü cami saldırısının yapıldığı ve olağanüstü halin (OHAL) uygulandığı Sahel bölgesinde 45 gün boyunca sokağa çıkma yasağının  ilan  edildi

haber7
0

Bölge Valisi Albay Salfo Kabore , yaptığı açıklamada , cuma günü Salmossi Camisi ne yönelik saldırının gerçekleştiği Oudalan kenti ile  Soum  ,  Bam  ve Seno kentleri dahil ülkenin kuzeyinde güvenlik gerekçesiyle 21 Ekim den itibaren 45 günlük sokağa çıkma yasağı  ilan  edildiğini belirtti.

Vali Kabore , kuzey hattında 21 Ekim den itibaren 45 gün boyunca saat 20.00 den 05.00 e kadar kimsenin sokağa çıkamayacağını , motosiklet ve 3 tekerli araç trafiğinin olmayacağını kaydetti.

"BİRLİKTE YAŞAMA UYUMUMUZA ZARAR VERMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Öte yandan Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore , yaptığı yazılı açıklamada , inançlı insanların , dini vecibelerini tam yerine getirenlerin ülkede giderek artan  terör  saldırılarına maruz kaldığını ifade etti.

"Dinler hoşgörü vasıtalarıdır. Doğaları gereği saldıran kötü ve barbar düşmanlara karşı bireysel ve toplumsal olarak her yerde beraber mücadele etmeliyiz." ifadesini kullanan Kabore , halkı , inançsal farklılıklara saygı göstererek bir arada dayanışma içinde yaşamaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Kabore , "Saldırılar birlikte yaşama uyumumuza ve sosyal dokumuza zarar vermeyi amaçlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede cuma akşamı bir silahlı grubun Oudalan kentinin Markoye köyündeki ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =