Erken hasat başladı: Kilosu 15 TL

Tarihi "Osmanlı köyü" Cumalıkızık'ta olgunlaşma döneminde alınan yağışla  Erken  büyüyen kestanenin kilogram başına toptan fiyatı 10-15 lira arasında değişiyor.

haber7
0

Bursa da , içerdiği vitamin ve minerallerle kış mevsiminin "sağlık deposu" olarak bilinen kestanenin olgunlaşma döneminde alınan yağış , meyvenin  Erken  olgunlaşmasını sağladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim , Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi nde yer alan , merkez Yıldırım ilçesine bağlı kırsal mahallelerden tarihi "Osmanlı köyü" Cumalıkızık ta  kestane  hasadı sona erdi.

Yaklaşık 20 gün sonra yumaklardan çıkarılarak temizlenen kestaneler , boyutlarına ayrılıp satışa hazır hale getiriliyor. Bu yıl ise kestanenin olgunlaşma döneminde üç gün etkili olan yağmurla ,  hasat  dönemi yaklaşık 20 gün  Erken  tamamlandı.

 

"Bu yıl fiyatlar iyi"

Cumalıkızık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Emin Yavuz , zorlu ve hızlı bir  hasat  döneminin geride kaldığını söyledi.

Bu yıl tam kestanenin  hasat  edileceği dönemde üç gün yoğun bir yağış yaşandığını belirten Yavuz , "Hızlı bir yağmur yağınca  hasat  süresi kısaldı. Normalde ekim ayı ortalarında hasada başlanması lazımdı ama en az 20 gün öne kaydı. Hızlıca da bitti. Her taraf birden olgunlaştı." dedi.

Bölgenin uzun süre yağış almadığını dile getiren Yavuz , "Tam kestanenin olgunlaşma döneminde üç gün sıralı yağmur yağınca  kestane  birden olgunlaştı. Olgunlaşınca da zaten dibine düşmeye başladı. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 6 =