Türkiye'den ABD'ye gaz türbini satışı

 Zorlu Enerji  , Türkiye'de yaklaşık 20 yıl önce devreye aldığı ancak şu an verimsiz hale gelen doğal  gaz  türbinlerini ABD'ye satıyor.  ABD  aldığı türbinleri yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimin

haber7
0

Elektrik üretim portföyünün büyük çoğunluğunu yenilenebilir enerji kaynaklarının oluşturduğu  Zorlu Enerji  Üst Yöneticisi Sinan Ak , AA muhabirine yaptığı değerlendirmede , Türkiye nin farklı illerindeki verimsiz  gaz  çevrim santrallerini bu kapsamda değerlendirdiklerini söyledi.

Bursa , Kayseri , Ankara , Yalova ve Lüleburgaz da yaklaşık 370 megavat kapasiteli verimsiz  gaz  türbinlerinin bir kısmını ABD ye sattıklarını belirten Ak , "Türbinlerin bir kısmını da önümüzdeki aylarda satacağız. Bunlar verimsiz santrallerimiz. Amerika bunları alıyor ve yenilenebilir enerji santrallerinde yedekleme (back up) santral olarak kullanıyor. Amerika da o kadar çok yenilenebilir enerji yatırımı yapılıyor ki , enerji arz güvenliğinin kesintisiz sağlanması için  gaz  santralleri yedek olarak kullanılıyor." ifadelerini kullandı.   Ak ,  ABD  de yenilenebilir enerji santrallerinde üretimin anlık durma ihtimaline karşı  gaz  santrallerinin hazırda bekletildiğini dile getirerek , "Bu türbinler eski olduğu için yatırım maliyetleri de düşük. Zaten dünyada ikisinin de beraber yapılmasına yönelik çalışmalar var. Doğal  gaz  santralleri , diğer santrallere göre çok daha kolay devreye giriyor. Aynı zamanda hidroelektrik de diğer yenilenebilir kaynaklara destek ama hidroelektrik üretimine mevsimsel değişimler etki ediyor." diye konuştu.  

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 1 =