Dolar Trump'a nasıl tepki verdi! İşte son durum

Perşembe günü yumuşayan Çin-ABD ilişkileriylr 5.80'e gerileyen dolar/TL , cuma günü  ABD  Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik olumsuz açıklamalarıyla 5.88'e yükselmişti. D&u

haber7
0

Suriye nin kuzeyinde gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı ve bu harekatın ABD-Türkiye ilişkilerine olan etkisi doların yönünü belirlemeye devam ediyor. Perşembe günü ABD-Çin arasındaki ticari gerilimin azalmasıyla 5.80 e gerileyen dolar/TL cuma günü  ABD  Başkanı  Donald Trump  ın  Türkiye  ye yönelik açıklamalarıyla 5.88 e yükselmişti. 

Dün ise  Trump  yine Kuzey Suriye de gerçekleştirilen harekatla ilgili tweet atmayı sürdürdü.  Trump  attığı bir tweette "Lindsey Graham ve Demokratlar dahil Kongre’nin birçok üyesiyle Türkiye’ye güçlü yaptırımlar uygulama konusunda görüşüyoruz. Hazine uygulamaya hazır , ek yasal düzenlemeler de yapılabilir. Bu konuda büyük bir görüş birliği var.  Türkiye  yapmamamızı istedi. Gelişmeleri takip edin!" ifadelerini kullandı. 

Bu yaptırım açıklamasının ardından gözler dün gece büyük oynaklıkların yaşanabileceği düşük hacimli piyasaya çevrildi. Ancak dolar/TL de önemli bir hareket yaşanmadı.  dolar  yeni güne de 5.8960 liradan başladı. Bugün yurtiçinde gözler  TÜİK  in saat 10.00 da açıklayacağı ağustos ayı Sanayi Üretim Endeksi ne çevrilecek. Sanayi üretimi büyümenin öncü verisi olarak kabul edildiği için piyasalar tarafından dikkatle takip ediliyor. 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =