ABD Savunma: Türkiye'ye karşı bir savaş başlatamayız

 ABD   Savunma  Bakanı Mark Esper , "Bizimle Kore’den Afganistan’a kadar birlikte savaşan , uzun dönemli  NATO  ortağımız Türkiye’ye  karşı  Ortadoğu’da bir  savaş  başlatamayız. Bizim için böyle bir durum

haber7
0

ABD  Savunma  Bakanı Esper , Türkiye nin Suriye nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin iki ayrı televizyon kanalında değerlendirmelerde bulundu.

Esper , "Son 24 saat içinde Ruslar ile Suriyeliler bir anlaşma yaptığını görüyoruz. Bu da  ABD  askerlerini kuzeye hareket eden Suriye-Rusya ordusu ile güneye doğru ilerleyen Türk ordusu arasında bırakıyor. Bu bizi çok kötü bir duruma düşürüyor ve askerlerimizin güvenliği benim için önceliklidir" dedi.

Suriye nin kuzeyinde durumun karmaşık bir hal alacağını belirten Esper , "Bine yakın askerimizi oradan güvenli bir şekilde , sahadaki kuvvetlerle ayrışarak bölgeden çekmeyi konuşuyoruz. Burada bir takvim vermek istemiyorum , olaylar orada saatlik değişiyor" ifadelerini kullandı. 

15 bin kişilik Türk kuvvetlerini engelleyemeyeceklerini belirten Esper , Türkiye yi müzakerelerde ikna etmeye çalıştıklarını ve Türkiye nin PKK ile mücadelesinin uzun yıllara dayandığını , YPG ile IŞİD konusunda anlaşma yaptıklarında , Türkiye nin başından beri bunu protesto ettiğini ifade etti.

ABD li yetkililerin , kendi Türk mevkidaşları ile görüşmelerinde Türkiye nin kararlılığının farkında olduğunu anlatan  Savunma  Bakanı Esper , "Türkiye’nin ilerlemesinin önüne Amerikan kuvvetlerini koymamamız gerektiğini değerlendirdik" diye konuştu.

Esper , "Bizimle Kore’den ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =