Mısır mahkemesi açıkladı! 6 sanığa idam kararı

 Mısır   mahkemesi  , 2016 yılında başkent Kahire'nin batısındaki bir otele saldırı düzenlemekle suçlanan 6 sanığı  idam  cezasına çarptırdı.

haber7
0

Mısır resmi haber ajansı MENA nın haberine göre , 26 sanığın yargılandığı davanın duruşması bugün Giza Ceza  mahkemesi  nde yapıldı.

Mahkeme , 6  sanığa   idam  cezası , 8 ine müebbet hapis (25 yıl) , saldırı gerçekleştirildiğinde 18 yaşın altında olan 12 kişiye de 10 yıl hapis cezası verdi.   

Giza Ceza  mahkemesi  nisan ayında 7 sanığın evraklarını idamla ilgili görüşü alınmak üzere müftüye göndermiş ve hükmün verilmesi için 22 Haziran tarihini belirlemişti. Ancak duruşma birkaç kere ertelenmişti. Bugünkü duruşmada , daha önce dosyası müftüye gönderilen sanıklardan biri hakkındaki  idam  cezası delil yetersizliği nedeniyle 10 yıl hapse çevrildi.

Mahkemenin kararına temyiz yolunun açık olduğu belirtildi. 

Savcılık söz konusu kişiler hakkında , "illegal yollardan kurulmuş bir örgüte liderlik yapmak , turist kafilesini hedef almak , kamu malına zarar vermek ve polise karşı güç kullanmak" gibi suçlamalar yöneltmişti. 

Mısır yasalarına göre müftünün görüşüne istişare için başvuruluyor. Müftü  kararı  onaylamasa dahi yargıç idamı infaz edebiliyor. 

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =