Bulgaristan  Başbakanı Boyko Borisov , "Brüksel Türkiye’ye karşı bu saldırgan tavrını bir tarafa bıraksın. Brüksel uzak , Türkiye sınırı ise hemen yanı başımızda ve Türkiye’de 4 milyon göç

haber7
0

Borisov , Sliven kenti bölgesinde düzenlenen 15. Besiciler Fuarı’nda basına yaptığı açıklamada ,  Türkiye  ile  Bulgaristan  arasında düzensiz göç ile ilgili daha önce yapılmış anlaşmanın  Türkiye  tarafından dört dörtlük uygulandığını ve  Bulgaristan  sınırında bir göç baskısı olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB)  Türkiye  ile ilişkilerinde diplomasi ve olumlu yaklaşım tarzını esas alması gerektiğine işaret eden Borisov , şunları kaydetti:

"Brüksel Türkiye’ye karşı bu saldırgan tavrını bir tarafa bıraksın.  Brüksel  uzak ,  Türkiye  sınırı ise hemen yanı başımızda ve (Türkiye’de) 4 milyon göçmen bekliyor. Bizim Türk makamları ile iyi komşuluk esaslarına dayalı net bir anlaşmamız var ve görüldüğü üzere sınırımızda düzensiz göç baskısı sıfır. Dolayısıyla yeni göç dalgasını bekleme bahanesiyle yeni göçmen-mülteci kampları kurmaya niyetimiz yok."

Kamplar , tel örgüler ve başka duvarların düzensiz göçe bir engel olamayacağının altını çizen Borisov , gelecek Perşembe Brüksel’e yapacağı ziyarette  AB  liderleri ile bunu görüşeceğini ifade etti. Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri , diplomasi ve karşılıklı anlaşmanın önemine değinen Borisov , Suriye’deki sorunlara tek çözümün diplomasi olacağını sözlerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =