Dışişleri  Bakanlığı , Fırat'ın doğusundaki operasyon sonrasında DEAŞ'lı tutuklulara ne olacağı hakkında açıklamalarda bulundu.  Dışişleri  açıklamasında , "Suça karışmamış eş ve çocukların

haber7
0

Dışişleri Bakanlığı , Fırat ın doğusuna yönelik yapılan Barış Pınarı Harekatı sonrasında  DEAŞ  lı tutukluların akıbeti hakkına açıklama yaptı.

Dışişleri nin açıklamasının tam metni şöyle:

"Türkiye’nin Barış Pınarı Operasyonu kapsamında Suriye’nin kuzey doğusunu terörden arındırarak güvenli bölge oluşturma çabasını gölgelemeye yönelik çabaları yakından takip ediyoruz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı son telefon görüşmesinde belirttikleri üzere , Barış Pınarı Harekatıyla terörden arındırılacak alanlardaki alıkoyma merkezlerinde bulunan  DEAŞ  unsurlarının ve yine harekat alanındaki kamplarda bulunan ailelerinin gözetimini üstleneceğiz.

Ülkemizce gözetim altına alınacak  DEAŞ  mensupları ve ailelerinin , bu aşamada ,  Suriye  içinde terörden arındırılmış bölgelerde tutulması yönünde çalışmalar yapılacaktır.

DEAŞ’la ilintili yabancı terörist savaşçıların suça karışmamış eş ve çocuklarının rehabilitasyonu konusunda vatandaşı oldukları ülkeler ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya hazırız.

Öte yandan , kalıcı çözümün Suriye’de tutulan yabancı terörist savaşçılar ve ailelerinin , vatandaşlığını taşıdıkları menşe ülkelerce geri alınması , yargılanması ve rehabilitasyonundan geçtiği bilinmelidir. Bu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =