Cari işlemler dengesi açıklandı

 Cari   işlemler  fazlası , bir önceki yılın Ağustos ayına göre 554 milyon ABD doları artarak 2 milyar 604 milyon ABD doları oldu. Foreks'in anketinde beklenti verinin 2 ,75 milyar dolar olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

haber7
0

Merkez Bankası ndan yapılan açıklamaya göre , on iki aylık  Cari   işlemler  fazlası 5.097 milyon ABD dolarına yükseldi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Bu gelişmede , hizmetler  dengesi  kaynaklı net girişlerin 848 milyon ABD doları artarak 5.216 milyon ABD dolarına ve ikincil gelir  dengesi  kaynaklı net girişlerin 73 milyon ABD doları artarak 100 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.

Altın ve enerji hariç  Cari   işlemler  fazlası ise , bir önceki yılın Ağustos ayına göre 1.083 milyon ABD doları artarak 5.649 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Ödemeler  dengesi  tablosundaki dış ticaret açığı , bir önceki yılın aynı ayına göre 45 milyon ABD doları artarak 1.619 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Hizmetler  dengesi  altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler , bir önceki yılın aynı ayına göre 737 milyon ABD doları artarak 4.059 milyon ABD dolarına yükselmiştir. Birincil gelir  dengesi  kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar , bir önceki yılın aynı ayına göre 353 milyon ABD doları artarak 1.027 milyon ABD doları olmuştur.

Finans Hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler , bir önceki yılın aynı ayına göre 20 milyon ABD doları azalarak 825 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =