Yerli olarak üretildi! ilk uçuşunu yaptı

Nevşehir'de üretilen sıcak hava balonunun test uçuşu başarıyla tamamlandı.

haber7
0

Kılıçlar Vadisi nde , Kapadokya da faaliyet gösteren sıcak hava balonu firmalarından Paşha Balloons tarafından üretilen  Yerli  sıcak hava balonunun tanıtımı ve test uçuşu dolayısıyla tören düzenlendi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici , burada yaptığı konuşmada , Türk sivil havacılık tarihi için önemli bir gelişme yaşandığını belirterek şöyle devam etti:

"Hakikaten bu bizim için bir tarih. Türk sivil havacılığı önemli atılımlar yaptı. Özellikle ulaştırmada önemli atılımlar yaptı. Belki 30 yıldır burada uçuşlar oluyor ama Türkiye tarihinde ilk defa  Yerli  tasarımlı bir hava aracının , bir balonun hem lansmanını , hem testini hem de uçuşunu yapacağız. Bu aynı zamanda Türkiye nin havacılıkta geldiği noktayı gösteren bir gelişme."

Kesici , Paşha Balloons firmasının , Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile bir yıldır yaptığı çalışmalar sonucu kendi tasarımları olan bir balonun bugün uçuşa hazır olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Bu konulara Bakanlığımız ve Bakanımız çok büyük destek veriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın  Yerli  ve milli üretim hamlesi var. Yaklaşık 3-4 yıldır ülkemizde hissedilen güçlü bir çalışma bu. Başta savunma sanayi olmak üzere havacılık da bu işin bir parçası. Daha önce biz Hürkuş uçağının sertifikasyonunu yaptık. Şu anda Gökbey uçağının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =