43 yıl sonra devlet başkanı seçildi

Orta Amerika ülkesi Küba'da , nisan ayında onaylanan yeni anayasa değişikliğinin ardından 43  yıl   sonra   devlet   başkanı  seçildi.

haber7
0

Havana Kongre Sarayı nda düzenlenen olağanüstü oturumla Halk Gücü Ulusal Meclisi (ANPP) üyeleri , 2023 yılına kadar görev yapmak üzere mevcut Küba Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu Başkanı Miguel Diaz-Canel i Devlet Başkanı olarak seçti.

Devlet Başkanlığı Yardımcısı olarak Salvador Valdes Mesa , ANNP ve  Küba   devlet  Konseyi  başkanı  olarak da  Esteban Lazo Hernandez  seçildi.

Öte yandan , Diaz-Canel in  devlet   başkanı  seçilmesi ,  Küba   devlet  Konseyi Başkanlığı göreviyle uygulamada bir farklılık içermiyor.

Miguel Diaz-Canel in aralık ayında bir başbakan ataması bekleniyor. Atanacak başbakan , ülkede Fidel Castro dan  sonra  ilk başbakan unvanı alacak kişi olacak.

Küba da 1976 yılında Fidel Castro liderliğinde anayasa değişikliği yapılmış ve  devlet  başkanlığı görevi ,  Küba   devlet  Konseyi ve Bakanlar Kurulu  başkanı  olarak değiştirilmişti. Nisan ayının başlarında onaylanan yeni anayasa değişikliği ise ülkede 43  yıl   sonra   devlet   başkanı  seçilmesinin önünü açmıştı.

Çoğunluğunu , ülke anayasasında "devlet ve milletten üstün" olarak ifade edilen  Küba  Komünist Partisi (PCC) üyelerinin oluşturduğu ANPP , yasama yetkisinin yanı sıra üst düzey yöneticileri de seçme özelliğini taşıyor.

DİAZ-CANEL İN ÖNCELİĞİ EKONOMİ

Küba  devlet  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =