Türkiye'nin Barış Pınarı Hakekatı'nı görüşen BMGK'deki bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermedi

haber7
0

Türkiye nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı nı görüşen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi nde (BMGK) bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermedi. 

BMGK , Avrupa Brliği (AB) üyesi 5 ülkenin talebi üzerine  Suriye nin kuzeydoğusundaki gelişmeleri ve Türkiye nin Barış Pınarı Harekatı nı kapalı oturumda görüştü.

Almanya operasyonu "güçlü şekilde" kınarken , diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre bazı ülkeler de  BMGK  nin operasyonu ortak açıklamayla kınanmasını teklif etti ancak ABD ve Rusya bu teklife onay vermedi. Her iki ülke de açıklamalarında kınama kelimesini kullanmadı. 

 "DEAŞ militanlarından artık Türkiye sorumlu" 

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan ABD nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft , ABD nin Türkiye nin operasyon kararını desteklemediğini söyledi. 

Suriye de Hıristiyanlar da dahil azınlık gruplar ve Kürt nüfusunun korunmasından ve insani kriz yaşanmamasından Türkiye nin sorumlu olduğunu belirten Craft , "Bütün DEAŞ savaşçılarının tutuldukları hapishaneden kaçmamasından ve hiçbir şekilde yeniden yapılanmamasından şimdi Türkiye sorumlu." dedi. 

Craft , sivillerin korunmamasının ve DEAŞ ın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =