Suudi Arabistan Krallığı’nda Ters giden bir şeyler var!

 Suudi   Arabistan  Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın uygulamaya çalıştığı dış politika üst üste darbeler alıyor. Ülke içinde prensten memnun olmayanların da harekete geçtiği iddiaları var. Prens , bu d

haber7
0

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında hunharca öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ölüm yıldönümü olan 2 Ekim’de yapılan anma toplantılarıyla , cinayet emrini verdiğinden kuvvetle şüphelenilen  Suudi  Veliaht Prensi Muhammed Bir Salman’ın bu eyleminden ötürü adalet karşısına çıkarılamasa da , en azından vicdanlarda mahkûm olduğu kanıtlamış oldu.

MbS olarak da bilinen Veliaht Prens Muhammed Bin Salman’in tek sorunu , Kaşıkçı cinayetindeki rolünün her daim hatırlanacak olması değil , yürüttüğü dış politika da ciddi sorunlarla yüz yüze. Ülke içinde de kendisinden memnuniyetsizlik duyanların harekete geçtiği iddiaları var.

Amerika’nın önde gelen dış ilişkiler dergilerinden biri olan The National Interest’te , Matthew Petti imzasıyla yayınlanan ve son günlerde  Suudi   Arabistan  Krallığı’nda arka arkaya yaşanan gelişmeleri değerlendiren “Suudi  Arabistan  kuşatma altında: Krallık sessizce parçalanıyor mu?” adlı makalede , MbS’in bir zamanlar Suud monarşisinin umut vadeden yüzü olarak gösterildiği hatırlatılıyor ancak yakın bir dönemde dış politikada yenilgi üstüne yenilgi yaşadığı ve ülke içerisinde şikayetlerle karşı karşıya olduğu da anımsatılıyor.

Shakespeare’in tiyatro eseri Hamlet’in ünlü repliğine atıfla , “çürümüş bir  şeyler   var   Suudi   Arabistan  Krallığı’nda” diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =