Atıl tarım alanları için arazi bankacılığı çözümü

Yeni Ekonomi Programı ile  Atıl   tarım  alanlarının üretime kazandırılması hedeflenirken , bu amaçla  arazi   bankacılığı  sisteminin kurulması için altyapı düzenlemesi yapılacak.  arazi   bankacılığı  uygulamasıyla sö

haber7
0

Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile  Atıl   tarım  alanlarının üretime kazandırılması hedeflenirken , bu amaçla  tarım  arazisi piyasalarının geliştirilmesi için  arazi   bankacılığı  sisteminin kurulmasına yönelik düzenlemeler yapılması planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan  YEP  te , gıda enflasyonunu düşürmek için alınacak önlemler arasında ,  Atıl   tarım  arazilerinin üretime kazandırılması için gerekli kurumsal ve hukuki altyapının oluşturulması hedefi yer aldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre ,  tarım  ve Orman Bakanlığı da bu hedefe yönelik çalışmalarını sürdürürken ,  tarım  arazisi piyasalarının geliştirilmesi için  arazi   bankacılığı  sisteminin kurulmasına yönelik çalışma yapılması kararlaştırıldı.

Arazi  bankacılığı  uygulamasıyla  tarım  alanlarının tarımsal niteliğininin korunması , el değiştirebilme imkanlarının ortaya konulması alım , satım , kiralama gibi hareketliliğinin artırılması , işletmecileri tarafından daha etkin kullanımının sağlanması amaçlanıyor. Böylece ,  tarım  arazileri piyasasında arz ve talep dengesinin düzenlenmesi hedefleniyor.

Bu çalışmalarla ülkedeki 2 ,94 milyon hektar  Atıl   tarım  arazisinin üretime kazandırılması planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı , konuya ilişkin 7 bölgede "Arazin Kalmasın  Atıl  , Ülken İçin Üretime ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 1 =