Ticaret savaşları 630 milyar dolarlık ürünü etkiledi

ABD Başkanı Donald Trump tarafından yürürlüğe konulan tarifeler ve hedef ülkelerin bunlara verdiği karşılıktan , yaklaşık  630   milyar  dolar değerinde ürün etkilendi. ABD'deki şirketlerin tarifeler dolayısıyla

haber7
0

ABD Başkanı Donald Trump ın 524  milyar  dolar değerindeki ürün için koyduğu ek gümrük vergilerinin yürürlüğe girmesine , Çin in de aralarında bulunduğu hedef ülke ve ekonomik bölgeler toplam 104  milyar   dolarlık  ABD ürününe gümrük vergisi uygulayarak karşılık verdi.

AA muhabirinin , çevrimiçi istatistik portalı Statista da yer alan araştırmadan derlediği bilgilere göre , ABD , 524  milyar   dolarlık  ürün için tarife yürürlüğe koyarken , hedefteki Avrupa Birliği (AB) ile Çin , Türkiye , Hindistan ve Rusya gibi ülkeler de toplam değeri 104  milyar  doları aşan ABD malları için gümrük vergisi getirdi.

Çin mallarına yönelik ABD tarifeleri 240  milyar  değerinde ürünü etkilerken , uygulamaya en büyük karşılık bu ülkeden geldi. Çin bazı ABD mallarına uyguladığı gümrük vergilerinin oranlarını yüzde 15-25 yükseltti.  Ticaret  müzakerelerinin durmasıyla , Çin in ABD mallarını hedefleyen tarifelerinin kapsadığı ürünlerin değeri 98  milyar  dolara yaklaştı.

AB de yürürlüğe konulan tarifelere karşılık ABD mallarına yüzde 10-25 ek gümrük vergisi getirdi. Yaklaşık 3  milyar   dolarlık  ABD ürünü AB nin misillemesinden etkilendi.

ABD tarifelerine karşılık olarak en yüksek oranda gümrük vergisini ise yüzde 4-70 ile Türkiye koydu. Türkiye nin ABD ye karşı ek gümrük vergisi uyguladığı ürünlerin toplam değeri 1 ,8  milyar  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =