Tropikal meyveler kazanç kapısına dönüştü

Sıcak bölgelerde yetişen  tropikal   meyveler  çiftçilerin gelir kapısı oldu. 24 çeşit  tropikal  meyve Türkiye'de yetiştirilebiliyor.

haber7
0

Antalya’nın Alanya ilçesinin  tropikal  iklime sahip olması nedeniyle  tropikal  meyve ağaçları adeta kazanç  kapısına  dönüştü. Yaklaşık 24 çeşit  tropik meyve  yetiştirildiği ilçede muz ve avokadonun ardından en son mango üretimi de yaygınlaşmaya başladı.

Tropikal iklim özelliğini taşıması ,  tropikal  meyve ağaçlarının bölgeye iyi adapte olması , iyi ürün vermesi ve diğer ürünlere göre gelirinin yüksek olması Alanyalı çiftçileri  tropikal  meyve üretimine yöneltti. İlçede  tropikal  meyve üretimi muz ile başlarken , onu avokado takip etti. Günümüzde Alanya’da muz ile avokadonun yanı sıra mango ve papaya başta olmak üzere çerimoya , karambola (yıldız meyvesi) , dragon fruit (ejder meyvesi) , custard apple (Hint ayvası) , longon (kedigözü) , mangis , salak pondoh , star fruit , jambu bangkok , jambu bıjı , rambutan rapiah gibi 24 çeşit  tropikal  meyve yetiştiriliyor. Alanya bölgesi ve Türkiye geneline satılan bu meyvelerin en büyük avantajı ise tane hesabı ile kolayca pazarlanması. Üretimi kolay ve kar oranı yüksek olan tropik meyvelere her geçen gün ilgi artıyor. Üreticiler sebze ve narenciye bulamadıkları karı tropik  meyveler  ekerek sağlıyor.

Türkiye’de üretiminin yaklaşık yüzde 80’ninin karşılandığı Alanya’da avokadonun hasadı sürerken , şimdide bir başka  tropik meyve  olan mangonun hasadı başladı.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 4 =