Su kıyameti kapıda
Etiketler:

Yeni ekonomi dergisi Z Raporu’nun Ekim sayısı gazete bayi ve seçkin kitabevi raflarında yerini aldı. Dünyanın ve insanlığın geleceğini etkileyecek , bugün için derin yara olan meselelerden biri , Z Raporu'nun kapa

haber7
0

Raporu ekim sayısında , görünmez bir soruna daha dikkat çekiyor. İklim değişiyor ,  su  kaynakları azalıyor , kullanılabilir temiz  su  hızla kirleniyor. Z Raporu , kullanılabilir  su  başta olmak üzere  su  jeopolitiğini ele alan kapak konusuyla iddialı bir çalışmayı okurlarına sunuyor.

SUYUN YÜZDE 98 İ SULAMAYA VE ENDÜSTRİYEL KULLANIMA UYGUN DEĞİL

20. yüzyılın ikinci yarısından sonra hızla artan nüfus , artan gıda ihtiyacı , sanayileşen toplum , artan kirlilik ve iklim değişiminin etkileri , temiz  su  kaynaklarını etkiliyor. Mevcut suyun oldukça savurgan kullanıldığı görülüyor. Nüfusun hızlı artması , buna karşılık temiz  su  kaynaklarının sabit kalması , hatta daha da kirlenmesi nedeniyle , artık  su  sorunu çok daha kritik hale geliyor. Çünkü  su  kaynakları ‘sonsuz’ değil ve hızla tükeniyor. Suyun yüzde 98 i sulamaya ve endüstriyel kullanıma uygun değil. Tüketim alışkanları da dünyayı gün geçtikçe  su  krizine biraz daha yaklaştırıyor.  su  jeopolitiği gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor. Z Raporu , doğanın ve insanlığın geleceği için kritik olan tehlikeye dikkat çekiyor.

ALİBABA VE 140 MİLYAR DOLARIN HİKAYESİ

Global e-ticaret devi Alibaba , bu yıl itibariyle 140 milyar doları aşan değeriyle Çin in en değerli ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =