'Trump ve Erdoğan tam olarak anlaştılar'

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet , "Başkan (Donald)  Trump  ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip)  Erdoğan  , operasyonun keyfiyeti konusunda  tam   olarak  anlaştılar." dedi.

haber7
0

Aybet , CNN International a konuşarak , Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Suriye Milli Ordusu ile Suriye nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı na ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan ve  Trump  ın 13 Kasım da Washington da bir araya geleceğini belirten Aybet , söz konusu askeri harekatın yanı sıra DEAŞ ile mücadele gibi konuların da görüşülebileceğini ifade etti.

Aybet , "Başkan (Donald  Trump  ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip)  Erdoğan  operasyonun keyfiyeti konusunda  tam   olarak  anlaştılar. Yapılacak görüşmede de ABD ile paylaştığımız ortak görüşlerin bir parçası  olarak  DEAŞ ile mücadele ve uluslararası toplumun üzerine düşen sorumlulukların ele alınacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa ülkelerinden gelerek DEAŞ a katılan militanların ait oldukları ülkelerce teslim alınması konusunda ABD ile hem fikir olduklarını vurgulayan Aybet , "Bu , Amerikalılarla anlaştığımız konulardan biridir. ABD li yetkililerle bu operasyon başlamadan birkaç ay önce , ele geçirilen DEAŞ militanların kontrolünü konuşmuştuk. Bu görüşülecek diğer bir konu." değerlendirmesinde bulundu.

Aybet ,  Trump  ın operasyona dair Türkiye ye yaptığı "limitin aşılmaması" uyarısına anlam veremediğini ifade ederek ,  Trump  ın Barış Pınarı Harekatı nın ne kapsamda yapıldığını bildiğini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =