AB'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması

 AB  Komisyonu Başkanı  Jean-Claude Juncker  ,  Barış   Pınarı  Harekatı'na ilişkin yaptığı açıklamada "Eğer Türkiye'nin planı bir güvenli bölge oluşturmaksa , AB'den bunun masraflarını karşılamasını be

haber7
0

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı  Jean-Claude Juncker  ,  Türkiye  nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek , bölgeye  Barış  ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan  Barış   Pınarı   Harekatı  na ilişkin , "Eğer  Türkiye  nin planı bir güvenli bölge oluşturmaksa ,  AB  den bunun masraflarını karşılamasını beklemesin." dedi.

Juncker , Brüksel de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. 

"Türkiye ile ilişkiler karmaşık ancak hiç olmadığı kadar önemli." ifadesini kullanan Juncker ,  Türkiye  nin sadece göç değil , birçok açıdan çok önemli bir ortak olduğunu belirtti. 

AB nin , Türkiye-AB mutabakatına "tam olarak bağlı" olduğunu kaydeden Juncker , birliğin  Türkiye  deki Suriyeli mülteciler için mali yardım programının somut sonuçlar verdiğini anlattı. 

Juncker ,  Türkiye  nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek , bölgeye  Barış  ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan  Barış   Pınarı   Harekatı  na ilişkin , "Türkiye nin Suriye yle sınırına ilişkin bazı güvenlik kaygıları bulunuyor. Buna rağmen  Türkiye  ye ve tüm aktörlere itidal ve halihazırda başlayan operasyonu durdurma çağrısında bulunuyorum." diye konuştu. 

Operasyonun "iyi sonuçlar" doğurmayacağını savunan Juncker , "Eğer  Türkiye  nin planı bir güvenli bölge oluşturmaksa ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =