AB'den 5G için siber güvenlik uyarısı

Avrupa Birliği (AB) , devlet destekli oluşumların  5G  iletişim teknolojilerine daha fazla  siber  saldırı yapılabileceği uyarısında bulundu.

haber7
0

AB  Komisyonu  ve üye ülkelerin hazırladığı  5G  ağlarının  siber  güvenlik riski değerlendirme raporu yayınlandı.

Raporda ,  5G  ağlarının dijitalleşen ekonomilerin ve toplumların gelecekteki omurgasını oluşturacağı vurgulandı. Enerji , ulaştırma , bankacılık ve sağlık gibi kritik sektörlerde milyarlarca sistemin birbiriyle bağlantılı olduğuna işaret edilen raporda ,  5G  şebekelerinin güvenli ve dayanıklı olması gerektiği kaydedildi.

Raporda ,  5G  şebekelerinin  siber  saldırıya daha fazla maruz kalabileceğine işaret edilerek , güvenlik önlemlerinin artırılması gerektiği ifade edildi.  AB  ülkelerinde önemli ölçüde piyasa payına sahip  5G  ekipman üreticilerinin güvenlik riskleri ortaya çıkarabileceği belirtilen raporda , ekipman konusunda bir tedarikçiye yüksek oranda bağımlı olunmaması gerektiğinin altı çizildi.

Raporda , AB üyesi olmayan ve devlet destekli oluşumlar tarafından 5G iletişim teknolojilerine daha fazla  siber  saldırı gerçekleştirilebileceği  uyarısı  da yapıldı. ABD , Avrupa ülkelerine güvenlik riski içerdiği gerekçesiyle Çin teknoloji şirketi Huawei ile iş birliğini durdurma ve ürünlerini yasaklama çağrısında bulunmuştu.

Raporda , Çin ve dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei ye yer verilmemesi dikkat çekti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =