Gece gündüz nöbet tuttular, 70 bini denizle buluştu

 Akdeniz  ülkeleri arasında en büyük yuvalama alanlarından biri olan Antalya Belek'te bu yıl 2 bin 120 yuvadan 70 bin  caretta caretta  mavi sulardaki yerini aldı.

haber7
0

Dünyada nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan hayvanlar arasında yer alan caretta carettaların , mayıs ayında başlayan zorlu yolculukları tamamlandı.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Ali Fuat Canbolat başkanlığında hazırlanan , Deniz Kaplumbağalarını İzleme ve Koruma Projesi kapsamında Belek Turizm Merkezi nde bu yıl 5 ülkeden 90 gönüllü , caretta carettalar için üç ay  Gece  gündüz nöbet tuttu.

Belek ve Boğazkent sahillerinde yumurtlama sahalarını koruyan , yuvaları izleyen Canbolat ve ekibi , 2 bin 120 yuvadan 70 bin yavrunun  denizle  buluşmasını sağladı.

Canbolat , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Belek in caretta carettaların neslinin devam etmesi için en önemli merkezlerden birisi olduğunu söyledi.

"Bin yumurtadan sadece ikisi , üçü erginlik dönemine ulaşabiliyor"

Belek teki 30 kilometrelik sahile deniz kaplumbağalarının yuva yaptığına dikkati çeken Canbolat , carettaların yumurta ve yavru dönemlerinde ölüm oranlarının yüksek olduğunu ifade etti.

Yumurtalardaki yavruların yarısının denize ulaşabildiğini , bunların da çoğunun avcı balıklar ve kuşlar tarafından avlandığını anlatan Canbolat , "Bin yumurtadan sadece ikisi , üçü erginlik dönemine ulaşabiliyor. Carettalar üç yaşına ulaştıktan sonra ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 4 =