Ergani Barajı'nda su tutulmaya başlandı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli , Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Diyarbakır'da inşa edilen  Ergani  Barajı'nda mutlu sona ulaşıldığını belirterek , "Baraj kapakları kapatılarak su tutma iş

haber7
0

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre , Diyarbakır da sulu tarıma geçiş sağlanarak yöre halkının gelir seviyesinin yükseltilmesi için GAP kapsamında  baraj  ve sulama sistemlerinin yapımı hızla sürüyor.

Bu kapsamda inşaat çalışmaları tamamlanan  Ergani   Barajı  nda derivasyon girişi su tutma kirişleri indirilerek tıkaç betonuna başlandı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Pakdemirli ,  baraj  projesinde mutlu sona ulaşıldığını ve kapaklar kapatılarak su tutma işlemine başlandığını bildirdi. Pakdemirli , temelden yüksekliği 54 metre olan ve 14 ,51 milyon metreküp su biriktirme kapasitesine sahip bulunan barajda depolanacak suyla 18 bin 660 dekar arazinin sulanacağına dikkati çekti.

Pakdemirli , "Bölgedeki bereketli toprakların suyla buluşmasıyla 2019 yılı birim fiyatlarıyla ülke ekonomisine yıllık 12 milyon 800 bin lira katkı sağlanması hedefleniyor." ifadesini kullandı.

"ÇİFTÇİ İKİNCİ ÜRÜN OLARAK MISIR EKEBİLECEK"

Ergani  Barajı  nın sulama projesinde inşaat çalışmalarının devam ettiğini bildiren Pakdemirli , çalışmaları 2020 yılı sulama sezonundan önce tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Pakdemirli , "Bölgede yapılacak sulu tarımla birlikte tahıl üretimi yapan çiftçi ikinci ürün olarak mısır ekebilecek. Bu sayede bölge üreticimizin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =