Jeologlardan İstanbul depremi uyarıları!

“İstanbul  depremi  ne zaman olacak?” sorusu herkesin aklındayken , İstanbul’da 4 ,2 ve 5 ,8 büyüklüğündeki iki  deprem  herkesi korkuttu. Prof. Dr. Timur Ustaömer ve Prof. Dr. Haluk Eyidoğan meydana gelen depremle

haber7
0

İstanbul’da meydana gelen 4 ,2 ve 5 ,8 büyüklüğündeki iki depremin ardından , Türkiye’nin birçok yerinde de farklı büyüklüklerde depremler oluştu.  deprem  korku ve panik yaratırken , akıllarda “beklenen büyük  İstanbul  depremi” var.

 

 

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Ustaömer ve İTÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan yaşanan son depremleri ve Türkiye’nin üzerinde bulunduğu fay hatlarını Haberturk’e değerlendirdi.

İstanbul’da 24 Eylül’de ve 28 Eylül’de meydana gelen iki depremin ardından Türkiye’nin farklı noktalarında da çeşitli büyüklüklerde depremler meydana geldi. AFAD’dan edinilen verilerle birlikte Türkiye’nin fay hatları üzerinde oluşan depremler şöyle oldu:

 

 

“AKTİF FAY HATLARI ÜZERİNDE SİSMİK AKTİVİTE SÜRÜYOR”

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Timur Ustaömer , İstanbul’daki depremlerin , diğer bölgeleri tetikleyip tetiklemediği konusunda , “Yukarıdaki haritalarda Şubat 2019 ve Eylül 2019 tarihlerinde meydana gelmiş depremlerin dağılımı yer alıyor. Bu haritalardan da görüleceği gibi farklı bölgelerde gözlenen depremler Silivri açıklarında meydana gelen depremlerden önce de olagelmektedir. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =