Portekiz'de seçimlerin galibi belli oldu

Portekiz'de yapılan genel seçimleri sandık başı anket sonuçlarına göre Sosyalist Parti (PS) kazandı.

haber7
0

Portekiz devlet televizyonu RTP nin verdiği sandık başı anket sonuçlarına göre , PS nin 230 sandalyeli mecliste 104 ila 112 milletvekili çıkarması bekleniyor.

2015 yılındaki son seçimlerde 86 olan milletvekili sayısını yükselten ve ülkede birinci siyasi parti konumuna gelen PS , buna rağmen tek başına iktidara gelecek çoğunluğu (116 milletvekili) elde edemedi.

Son 4 yıldır ülkeyi azınlık hükümeti ile yöneten Başbakan ve PS lideri Antonio Costa ,  Portekiz  tarihinde sol görüşlü partiler için "imkansız" gibi görülen bir uzlaşıyı sağlamıştı.

Komünist Parti ve Sol Blok partilerinden dış destek alan PS hükümeti , ekonomik krizden çıkan  Portekiz  e siyasi ve ekonomik istikrarı getirmişti.

Portekiz demokrasi tarihindeki 16. yasama dönemi seçimlerine katılan 21 siyasi partiden 8 i meclise girdi.

PORTEKİZLİLER SEÇİMLERE İLGİ GÖSTERMEDİ

Diğer yandan 2015 yılındaki seçimlerde yüzde 56 olan katılım oranı , ilk defa 10 milyonun üzerinde seçmenin olduğu bu seçimlerde daha da düştü.

Resmi olmayan rakamlara göre , seçimlere katılımın yüzde 51 ve yüzde 55 aralığında olduğu belirtildi. Ülke demokrasi tarihinde , 1975 yılından bu yana en düşük katılımlı  seçim  gerçekleşirken , Portekizlilerin neredeyse yarısı oy kullanmadı.

Portekiz de sandık başı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 3 =