620 milyon dolar Türkiye'de kalacak

 Mazıdağı   Metal Geri Kazanım  ve Entegre Gübre Tesisleri'nde yerli gübre ve metal üretimiyle her yıl yurt dışına çıkan yaklaşık  620   milyon  doların Türkiye'de kalmasının sağlanacağı bildirildi.

haber7
0

Cengiz Holding tarafından  Mardin  in  Mazıdağı  ilçesinde 1 ,2 milyar dolarlık yatırımla kurulan  Mazıdağı   Metal Geri Kazanım  ve Entegre  Gübre  Tesisleri , kalkınma yoluyla tersine göçün simgesi oldu.

Bin 500 kişiye doğrudan , 25 bin kişiye ise dolaylı yoldan  istihdam  sağlayan tesis , aynı zamanda yerli  Gübre  ve metal üretimiyle her yıl yurt dışına çıkan yaklaşık  620   milyon  doların da Türkiye de kalmasını sağlayacak.

Eti Bakır  Mazıdağı   Metal Geri Kazanım  ve Entegre  Gübre  Tesisleri Genel Müdürü Emre Kayışoğlu , tesisin bölgenin çehresini nasıl değiştirdiğine işaret ederek , kalkınmanın simgesi olma hikayesini anlattı.

Yatırım aşamasında , tesis tamamlandığında bin 100 kişinin doğrudan çalışmasının planlandığını ancak şu anda bu sayıyı geçtiklerini ve bin 500 e ulaştıklarını aktaran Kayışoğlu , şunları kaydetti:

"Bin 500 kişiden toplam bin 19 kişi ,  Mardin  sınırları içinden  istihdam  edildi. Yerel istihdama katkı prensibi bizim için çok önemli ve bu nedenle bin 19 Mardinli çalışanın 847 si ise Mazıdağlılardan oluştu. Şöyle bir örnek vereyim; şu anda fabrikaya yakın olan 2 köyün  istihdam  edilebilir nüfusunun neredeyse tamamı tesislerimizde çalışıyor. Fabrikamıza sınır olan Kocakent köyünden 900 kişi inşaat aşamasında  istihdam  edildi. Şu anda ise bin 500 kişilik fabrikanın 200 ü Kocakent ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =