Başbakan istifa etmişti: Kosova'da halk sandık başında!

Kosovalı seçmenler ,  Başbakan  Ramush Haradinaj'ın temmuz ayında  istifa  etmesinin ardından düzenlenen erken genel seçimde  sandık  başına giderek oylarını kullanmaya başladı.

haber7
0

Yerel saatle 07.00 de başlayan oy kullanma işlemi , 19.00 a kadar sürecek. Kosova Merkez  Seçim  Komisyonunun verilerine göre , kayıtlı 1 milyon 937 bin 869 seçmen ülke genelindeki 2 bin 547 sandıkta oy kullanabilecek.

Erken genel seçimde , aralarında  Kosova  Demokratik Türk Partisinin (KDTP) de bulunduğu 20 siyasi parti ve 4  Seçim  öncesi ittifaktan bin 67 milletvekili adayı 120 üyeli meclise girebilmek için yarışıyor. Ülkede , yüzde 5  Seçim  barajı bulunuyor.

Seçimde , aralarında Avrupa Birliği nden (AB) temsilcilerin de bulunduğu 50 bine yakın gözlemci görev yapıyor.

ERKEN SEÇİM SÜRECİ

Haradinaj , Hollanda nın  Lahey  kentinde bulunan  Kosova  Özel Mahkemesi tarafından "şüpheli" sıfatıyla ifadeye çağrılınca , temmuz ayında başbakanlık görevinden  istifa  etmişti.

Daha önce de  Lahey  deki savaş suçları mahkemesinde yargılanan ve iki kez delil yetersizliğinden beraat eden eski  Kosova  Kurtuluş Ordusu (UÇK) komutanının  istifa  kararının ardından meclis feshedilmiş ve erken  Seçim  kararı alınmıştı.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =